Як відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану травмою?

0

 broken_leg_146648708941Ожеледиця у цьому році виявилась, на жаль, непереможною для комунальників, а від того і не менш безжалісною до мешканців міст та сіл. Травмпункти та травматологічні відділення переповнені, бо городяни знай собі падають та ламають кінцівки. Що робити у такому випадку? Варто знати кожному!

Потрібно знати першочергові дії при падінні та забитті, щоб потім була можливість звернутись до суду про відшкодування моральної та матеріальної шкоди у зв’язку з порушенням прав споживачів або правил благоустрою.

 1. Потрібно озирнутись і попросити допомоги свідків, їхні номери телефонів.
 2. Бажано зробити фото місця, де впали.
 3. Скласти акт обстеження місця падіння, де зафіксовано факт падіння на прибудинковій (іншій) території, зазначити стан прибудинкової (іншої території), чи посипана поверхня.
 4. Викликати швидку та після отримання медичної допомоги отримати виписку (довідку) з медичного закладу.
 5. Збирати квитанції і чеки про оплату ліків та медичних послуг.
 6. Підготувати лист-претензію до суб’єкта господарювання, на чиїй територій сталось травмування.
 7. Звернутись до приватного адвоката або — для категорій осіб відповідно до ст. 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу” — до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги щодо призначення адвоката за рахунок держави для складання позовної заяви та представництва інтересів особи в суді та інших органах (гаряча телефонна лінія — 0-800-213-103).
 8. Звернутись з позовом до суду.

Нормативно правова база:

 1. Закон України “Про благоустрій населених пунктів”.
 2. Наказ №76 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005, яким затверджено Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій.
 3. Правила благоустрою території, затверджені рішеннями місцевих рад.
 4. Відповідно до ст.1 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів — це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покрашення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Згідно положень цього ж Закону, територія (в населеному пункті) — це сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об’єктів загального користування: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об’єктів, об’єктів промисловості, комунально-складських та інших об’єктів у межах населеного пункту.

Відповідно до ст. 17 громадян мають такі права та обов’язки у сфері благоустрою населених пунктів

 • вимагати негайного виконання робіт з благоустрою населених пунктів у разі, якщо невиконання таких робіт може завдати шкоду життю, здоров’ю або майну громадян (п.6);
 • звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров’ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об’єктів благоустрою (п. 7).

Громадяни, підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані:

 •  утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію (п.1);
 • відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою та охорони навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України (п.7).

Варто знати, що Наказ №76 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 затверджує Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, якими передбачені наступні заходи та порядок дій комунальних служб у разі ожеледеці:

3.5.8. Прибирання прибудинкових територій має проводитися в такій послідовності: спочатку прибирати, а у випадку ожеледі і слизькості посипати піском тротуари, пішохідні доріжки, а потім дворові території.

3.5.9. Прибирання, крім снігоочищення, що проводиться під час снігопадів, треба проводити у ранкові або вечірні години.

3.5.19. Ділянки тротуарів і подвір’їв, покриті ущільненим снігом, слід прибирати у найкоротші терміни, як правило, сколювачами-розпушувачами ущільненого снігу. Згортання і прибирання відколів має проводитися одночасно зі сколюванням або зразу ж після нього і складуватися разом зі снігом.

3.5.20. Сніг у разі ручного прибирання тротуарів і внутрішньоквартальних (асфальтових і брущатих) проїздів повинен прибиратися повністю під шкребок. За відсутності удосконалених покриттів сніг треба прибирати під зсув, залишаючи шар снігу для наступного його ущільнення.

3.5.21. У разі виникнення слизькості оброблення дорожніх покриттів піскосоляною сумішшю має проводитися за нормою 0,2-0,3 кг/м за допомогою розподільників.

3.5.22. Рекомендується здійснювати оброблення покриттів піскосоляною сумішшю першочергових територій протягом 1,5 год., а закінчення всіх робіт — 3 год.

3.5.23. Розм’якшені після оброблення льодоутворення мають бути зрушені або зметені плугово-щітковими снігоочисниками, з недопущенням їх потрапляння у відкритий ґрунт, під дерева або на газони.

3.5.24. Оброблення покриттів слід робити грубозернистим і середньозернистим річковим піском, що не містить каменів і глинистих домішок. Пісок повинен бути просіяним через сито з отворами діаметром 5 мм і завчасно змішаний із повареною сіллю в кількості 5-8% маси піску.

Отже, перш ніж виходити на вулицю під час ожеледиці, варто не тільки потурбуватись про спеціальне взуття, а й ознайомитись з нормативною базою, яка передбачає належний благоустрій населених пунктів та відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення законодавства про благоустрій. Отже, варто вчитись захищати свої права, тоді зможемо навести лад і на тій вулиці, на якій мешкаємо, і в усій державі.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
Як відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану травмою?, 1.0 out of 10 based on 1 rating

Понравилась статья? Поделись с друзьями!

Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс

Комментарии:

Comments are closed.