Прийнято порядок отримання пільг для здобуття освіти учасниками АТО, їхніми дітьми, дітьми загиблих та дітьми-внутрішньо переміщеними особами

0

preview1-200x154Пам’ятаєте вислів «Закон є, але він не працює»? На папері написано одне, а в житті — інше. Так довгий час і було з пільгами при здобутті освіти учасниками бойових дій — учасниками АТО, їхніми дітьми, дітьми загиблих героїв, дітьми-переселенцями. Люди вимагали, скаржились, подавали позови до суду, одним словом — бились головою об стіну. І нарешті, який-неякий, а порядок Кабінетом Міністрів таки прийнято!

На засіданні Уряду України 23 листопада 2016 року було прийнято постанову, яка визначає Порядок та умови надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти. Прийняття зазначеної постанови – подія довгоочікувана, оскільки ще 14 травня 2015 року були внесені відповідні зміни до Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що передбачали доповнення статті 12 того ж Закону  частинами 7-9. З того моменту учасники АТО цікавились, яким же чином має надаватись державна цільова підтримка на здобуття освіти. Закон був, а Постанови Кабміну, яка б визначала порядок, не було. Це було передумовою, що люди писали звернення, а іноді і звертались до суду. Зазначена ситуація і виправлена прийнятою 23 листопада постановою, яка опублікована поки що у вигляді проекту на сайті Міністерства освіти, науки, молоді та спорту. Що ж передбачає прийнятий порядок?

Державна цільова підтримка на здобуття професійної та вищої освіти передбачена для осіб не довше ніж до 23 років.

Хто має право на державну цільову підтримку?

  1. учасники бойових дій, які отримали статус як такі, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення (надалі – учасники АТО);
  2. дітей учасників бойових дій, які отримали статус під час участі в АТО;
  3. дітей, чиї батьки загинули під час участі в АТО;
  4. дітей, чиї батьки загинули, пропали безвісти, померли внаслідок захворювань, отриманих під час участі в АТО;
  5. дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи.

Цікаво також, що згідно ч. 8, п.1 Порядку, держава бере на себе зобов’язання повторно надавати допомогу особам, які вже скористались державною цільовою підтримкою для здобуття освіти, але внаслідок стану здоров’я не можуть працювати за здобутою кваліфікацією. За пред’явленням висновку медико-соціальної експертизи (МСЕК), відповідні особи можуть знову вступити до ВНЗ чи технікумів та розраховувати на покриття витрат на навчання з державного або місцевого бюджету.

Якщо ж особа скористалась державною цільовою підтримкою, не закінчила/покинула навчання, то вона зможе надалі скористуватися державною цільовою підтримкою АЛЕ ЯКЩО ПОВЕРНЕ КОШТИ ЗА НАВЧАННЯ.  (за умови відшкодування коштів державного або місцевого бюджету відповідно до Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 р. № 658).

У чому полягає державна цільова підтримка?

Державна цільова підтримка надається у вигляді:

1)  повної оплати навчання за рахунок коштів загального фонду державного або місцевого бюджету шляхом зарахування вступників на навчання за державним (регіональним) замовленням відповідно до цього Порядку, а також, Умов та правил прийому на навчання до вищих та професійно-технічних навчальних закладів України на відповідний рік;

2) часткової оплати навчання за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів шляхом надання особам, зарахованим на навчання за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб, пільгових довгострокових кредитів для здобуття вищої та професійно-технічної освіти;

3) соціальної стипендії – для осіб, які навчаються за державним або регіональним замовленням за денною формою навчання;

4) безоплатного забезпечення підручниками;

5) безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;

6)  безоплатного проживання у студентських та учнівських гуртожитках або проживання у студентських гуртожитках з пільговою оплатою – для осіб, які навчаються за денною формою навчання.

Якщо порівнювати, чим різниться державна підтримка для різних категорій, то бачимо наступне:

Надання безоплатного проживання у гуртожитках:

надання безоплатного проживання у гуртожитках передбачено для учасників бойових дій та дітей, чиї батьки загинули під час участі в АТО, зникли безвісти або померли внаслідок захворювання, отриманого під час участі в АТО;

— для дітей учасників бойових дій передбачено безоплатне проживання в учнівських гуртожитках – для учнів  професійно-технічних навчальних закладів, проживання у студентських гуртожитках з пільговою оплатою. ВНЗ може встановлювати конкретний  розмір  плати, що не може перевищувати 50 відсотків граничного розміру плати за проживання у студентських гуртожитках вищих навчальних закладів державної та комунальної форм власності;

— для дітей внутрішньо переміщених осіб – безоплатне проживання в учнівських гуртожитках та пільгове – у гуртожитках вищих навчальних закладів забезпечується за умови, що зазначені у цьому підпункті особи не отримують допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

Безоплатне забезпечення підручниками та доступ до мережі Інтернет

Безоплатне забезпечення підручниками та доступ до мережі Інтернет – для всіх категорій.

Соціальна стипендія

Соціальна стипендія – для учасників бойових дій, їхніх дітей, дітей-членів сімей загиблих, які навчаються на бюджеті за денною формою навчання.

Соціальні стипендії призначаються студентам, які потребують соціального захисту та яким за підсумками навчання не призначена академічна стипендія.

Оплата за навчання

Повна оплата за навчання для здобуття професійно-технічної та вищої освіти за рахунок коштів загального фонду державного або місцевих бюджетів передбачена у разі  зарахування на місця державного (регіонального) замовлення відповідно до Умов та правил прийому на навчання до вищих та професійно-технічних навчальних закладів України на відповідний рік (з урахуванням квот, встановлених відповідно до Закону) – для всіх категорій, визначених постановою.

Як правильно трактувати цю норму – ще варто розібратись. Адже і так зрозуміло, що якщо людина зарахована на бюджетне місце, то вона навчатиметься безоплатно.

Наступні види державної цільової підтримки надаються за рішенням державного (регіонального) замовника:

У разі зарахування на контракт — першочергове переведення на навчання на місця державного (регіонального) замовлення, одержаних за рахунок перерозподілу в межах повноважень вищим навчальним закладом або відповідним державним замовником обсягів державного (регіонального) замовлення –– для дітей учасників бойових дій.

Надання пільгових довгострокових кредитів для здобуття вищої освіти та професійно-технічної освіти  – у разі зарахування на навчання згідно з угодами, укладеними між вищим навчальним закладом та  фізичною або юридичною особою – для дітей ВПО.

 Подання документів

Для отримання державної цільової підтримки здобувачу освіти потрібно надати заяву на ім’я керівника закладу та документи, що підтверджують приналежність до однієї з категорій:

  • учасники бойових дій подають посвідчення ветерана війни;
  • діти учасників бойових дій – свідоцтво про народження особи — здобувача освіти та посвідчення учасника бойових дій батька або матері;
  • члени сімей загиблих – посвідчення члена сім’ї загиблого;
  • діти ВПО – довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Державна цільова підтримка певного виду надається за рішенням керівника навчального закладу.

Державна цільова підтримка, зазначена у пункті «б» підпункту 2 та у пункті «б» підпункту 4 пункту 3 цього Порядку у частині повноважень державного (регіонального) замовника, надається за його рішенням.

Засідання Уряду від 23.11.2016. Про прийняття відповідної Постанови дивіться стрім — 1 год. 8-9 хв. Поки що постанова не опублікована на Урядовому порталі, тож говорити однозначно і остаточно про визначені норми зарано. Очікуємо офіційної публікації.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Прийнято порядок отримання пільг для здобуття освіти учасниками АТО, їхніми дітьми, дітьми загиблих та дітьми-внутрішньо переміщеними особами, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Понравилась статья? Поделись с друзьями!

Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс

Комментарии:

Comments are closed.