Безоплатна первинна правова допомога: на особистому прийомі і за телефоном.

0

Дуже часто через нашу необізнаність ми втрачаємо можливості. Ми не знаємо, де запитати, де взяти правову інформацію, не знаємо, про що йде мова, який норматив нам може допомогти у вирішенні проблем. Скажемо по секрету. Є органи, де все знають. А якщо не знають, зобов’язані переслати звернення громадянина за безоплатною первинною правовою допомогою за призначенням упродовж 5 днів. А от чи знають самі громадяни свої права відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу»?

Перш за все слід розібратись, що законотворець і законодавець мали на увазі, визначаючи два терміни — безоплатна первинна і вторинна правова допомога.

Право на безоплатну правову допомогу — гарантована Конституцією України можливість отримати:

 • безоплатну первинну правову допомогу для ВСІХ громадян;
 • безоплатну вторинну правову допомогу (призначення адвоката за рахунок держави) у випадках, передбачених ст. 14 Закону «Про безоплатну правову допомогу», у т.ч. для переселенців.

Безоплатна первинна правова допомога — це вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Хто надає?

 •  органи виконавчої влади;
 •  органи місцевого самоврядування (виконкоми міської та районних рад);
 • фізичні та юридичні особи приватного права (юристи, які надають платні послуги);
 • спеціалізовані установи (установи системи безоплатної правової допомоги).

Правові послуги

 • надання правової інформації;
 • надання консультацій і роз’яснень з правових питань;
 • складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
 • надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Варіанти звернень за безоплатною первинною правовою допомогою

Звернення надсилаються або подаються особами, які досягли повноліття, безпосередньо до центральних та місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції. Адреси органів влади можна дізнатись на офіційних сайтах в Інтернеті.

Дуже рідко можна побачити оголошення в приміщенні виконкому про те, куди і о котрій можна звертатись для отримання правової допомоги. Ну що ж? Хай так, обізнані самі знайдуть і запитають, а чому до громадян не доноситься інформцаія про їхнє право на безоплатну первинну правову допомогу, яку в першу чергу мають надавати органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. Як приклад,у Вінницькій міській раді таку допомогу надає окремий відділ при центрі надання адміністративних послуг. Дніпропетровська ОДА забезпечила здійснення прийому юристами двічі на тиждень. У Скадовську та Одесі працюють комунальні установи з надання безоплатної первинної правової допомоги, у Білій Церкві, Дворичанському районі Харківщини застосовують залучення юристів на договірній основі. Все це передбачено законодавством, але не діє, бо влада наївно впевнена, що населенню такі послуги ні до чого. Але погодьтесь, хіба не приємно надіслати письмове звернення і отримати у відповідь письмову відповідь з телефоном виконавця, роз’ясненнями, правовою інформацією. Таким чином, можна дізнатись набагато більше, чим нам може допомогти звичайний пошук в Інтернеті. Бо зазвичай, людина просто не знає, що шукати, як правильно сформулювати проблему або факт порушення прав.

Терміни відповіді: Якщо ви лише просите про надання відповідної правової інформації, така правова допомога надається не пізніше 15 днів, з інших правових послуг — протягом 30 календарних днів.

Якщо питання, порушені у зверненні, не належать до компетенції органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, до якого надійшло звернення особи, такий орган протягом 5 календарних днів повинен надіслати це звернення до відповідного органу та повідомити про це особу, яка подала звернення.

Для з’ясування суті вашої проблеми чи факту порушення ваших прав потрібно звернутись за безоплатною первинною правовою допомогою в органи влади або в місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (бюро правової допомоги), які таку допомогу мають надати БЕЗОПЛАТНО. У кожного є вибір, тож звертатись можна і до осіб, які надають платні юридичні послуги. ВИБІР ЗА ВАМИ!

Способи отримання безоплатної  первинної правової допомоги:

 • особистий прийом;
 • письмове звернення;
 • електронне звернення;
 • гарячі лінії, прямі телефони.

Особистий прийом

Для отримання безоплатної первинної правової допомоги потрібно завітати на прийом до:

 • місцевих центрів (бюро) з надання безоплатної вторинної правової допомоги (адреси можете дізнатись за телефоном 0-800-213-103 (цілодобово, безкоштовно);
 • до громадської приймальні Головного управління юстиції;
 • до органів влади, державних установ (адреси та графіки шукайте на офіційних веб-сайтах).

Повноваження органів місцевого самоврядування

Дуже багато людей, коли заходить мова, куди їм звертатись, не знають цього. Відбувається це через те, що органи влади ведуть не завжди відкриту діяльність, а люди не цікавляться і не знають повноважень органів місцевого самоврядування та інших установ. Насамперед вони передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Розподіл повноважень між управліннями та відділами, виконкомами міської та районних у місті рад, між посадовими особами також регламентується внутрішніми організаційно-розпорядчими документами органів влади. І про все це ви також можете запитати, бо маєте на то право. Не забувайте, що можна використовувати для отримання інформації і такий інструмент, як інформаційний запит.

Питання, які стосуються дітей, особливо тих, які мають статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, дітей, які потрапили в складні життєві обставини, питання позбавлення батьківських прав, захисту майнових прав, установлення графіку участі у вихованні та інші вирішуються службою у справах дітей, утвореною при виконкомах міських, районних, районних у містах рад.

Питання щодо молодіжної політики, багатодітних сімей, захисту від насильства, прав молоді, питання щодо присвоєння звання «Матір-героїня» віднесені до відання комітетів у справах сім’ї та молоді.

Транспорт, дороги, телефонний зв’язок замучили? Сходіть перш за все до відділу транспорту та зв’язку при виконкомі. Стан комунального господарства, створення ОСББ, житла цікавлять? Вам до відділу житлово-комунального господарства. Питання соціального захисту, пільг, виплат, реабілітації, санаторно-курортного відпочинку, субсидій вирішують фахівці управлінь праці та соціального захисту населення. При цьому при кожному органі влади має бути приймальня громадян, де проводиться робота зі зверненнями громадян відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Отже, посадові особи місцевого самоврядування та виконавчої влади зобов’язані надавати безоплатну первинну правову допомогу. Але оскільки попиту немає, бо самі люди про це не знають, і потреби вдосконалювати і розвивати цей напрямок у чиновників немає. Натомість система безоплатної правової допомоги намагається дістатись до найвіддаленіших сел та районів, запровадити систематичні виїзди та тим самим бути ближчою та доступнішою до самих громадян.

З яких питань варто звертатись до установ системи БПД?

Регіональний центр з надання БВПД призначає адвокатів за рахунок держави у кримінальному процесі, при адміністративному затриманні/арешті. Місцеві центри БВПД надають свою допомогу для вирішення питань у цивільних та адміністративних процесах, для потрепілих — у кримінальному процесі. Проконсультуватись у місцевих центрах можуть усі, а вже отримати безоплатну вторинну правову допомогу — лише ті особи, які підтвердять своє право відповідно до ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Дніпропетровській області

Адреса: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 56, 5-й поверх

Адреси установ системи безоплатної правової допомоги в Кривому Розі

 

Перший криворізький центр

Адреса: вул. Качалова, 2 (пл. О. Поля (Артема),
тел. 405-54-04; (098)040-83-70

Криворізьке бюро правової допомоги

Адреса: вул. С. Конткевича, 37 (р-н ХХ-го Партз’їзду),  тел. 95-78-85.

 

 Графік роботи: понеділок-п’ятниця, з 8.00 до 17.00 без обідньої перерви (п’ятниця — до 15.45).

За окремими графіками фахівці системи БПД ведуть прийоми:

 • Муніципальний центр послуг м. Кривого Рогу — пл. Молодіжна, 1а — вівторок, п’ятниця з 9.00 до 15.00;
 • Центр надання адміністративних послуг при Криворізькій райдержадміністрації — вул. Кобилянського, 152 — середа, п’ятниця з 8.00 до 12.00;
 • у виконкомі Інгулецької районної у місті ради на житловому масиві Інгулець (вул. Гірників, 19, каб.4) — четвер, з 09.00 до 14.00;
 • у Центрі правової інформації при бібліотеці-філії №11 (просп.Гагаріна, 27а) — перша середа місяця, 15.00 — 17.00;
 • Тернівське районне управління праці та соціального захисту населення (вул. Ухтомського, 23) — кожного другого та четвертого четверга місяця з 9.00 до 12.30.

Другий криворізький центр

Адреса: просп. Героїв-підпільників, 1а, тел. 74-04-42; (097) 139-88-57.

Звернення за телефоном: корисні телефони під рукою

 • Контакт-центр системи безоплатної правової допомоги працює цілодобово — 0-800-213-103
 • Урядова гаряча лінія — 1545
 • Головне територіальне управління юстиції в Дніпропетровській області — за телефоном (056)38-55-00 здійснює роз’яснення норм чинного законодавства  у вівторок, п’ятницю з 9.00 до 13.00.
 • Гаряча лінія стосовно насильства — 386.
 • Гаряча лінія стосовно захисту прав дітей — 772.
 • Гаряча лінія Пенсійного фонду України — 0-800-503-753, 044-281-08-70 онтакт-центр Пенсійного фонду України працює: понеділок — п’ятниця — з 8.00 до 20.00; субота — з 8.00 до 14.00, неділя — вихідний).
 • Гаряча лінія Контакт-центру Дніпропетровської ОДА — 0-800-505-600
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Понравилась статья? Поделись с друзьями!

Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс

Комментарии:

Comments are closed.